Kiedy lekarz może przepisać pigułkę "dzień po"?Lekarze mogą przepisać awaryjną tabletkę antykoncepcyjną (lepiej znaną jako tabletka "rano po"), gdy standardowe metody antykoncepcji okazały się nieskuteczne. Ważne jest, aby zrozumieć, że tabletka dzień po nie jest pigułką aborcyjną i nie powoduje przerwania ciąży. Działa ona raczej poprzez uniemożliwienie owulacji lub zapłodnienia komórki jajowej w przypadku zapłodnienia. Niektórzy lekarze przepisują ten lek również w przypadku ryzyka zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową. W zależności od lekarza i kliniki, do której się udajesz, może być również konieczne ponowne odwiedzenie ich w celu uzyskania opieki uzupełniającej, zanim będziesz mogła przyjąć antykoncepcję awaryjną.

Czego należy się spodziewać podczas konsultacji w sprawie antykoncepcji awaryjnej?

Lekarz lub pielęgniarka zapytają Cię o historię choroby i historię seksualną. Poprosi Cię również o opisanie Twoich obecnych praktyk antykoncepcyjnych, a nawet może poprosić o pobranie próbki moczu w celu sprawdzenia obecności chorób przenoszonych drogą płciową. Konieczne będzie również podpisanie formularza zgody, aby zaznaczyć, że zostałaś poinformowana o ryzyku i korzyściach związanych z pigułką "rano po". Jeśli kwalifikujesz się do zastosowania awaryjnej tabletki antykoncepcyjnej, zostanie Ci przepisana tabletka antyowulacyjna. Lekarz lub pielęgniarka poproszą Cię o połknięcie tabletki tak szybko, jak to możliwe - ale w każdym razie w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku bez zabezpieczenia.

Tabletka "dzień po”

Pigułka "dzień po" zapobiega owulacji. Czyni to poprzez uniemożliwienie uwolnienia komórki jajowej z jajnika (owulacja) lub uniemożliwienie plemnikom połączenia się z komórką jajową i utworzenia zapłodnionej komórki jajowej.

Są one najbardziej skuteczne, gdy są przyjmowane jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Im wcześniej zażyjesz pigułkę, tym większe są szanse na zapobiegnięcie ciąży. Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć o tabletkach dzień po jest to, że nie są one przeznaczone do stosowania jako regularna metoda kontroli urodzeń. Jeśli regularnie podejmujesz aktywność seksualną bez stosowania innych środków antykoncepcyjnych, możesz ponownie zajść w ciążę, gdy tylko przestaniesz przyjmować tabletkę dzień po.

Pigułki poranne tylko z progestyną

Te rodzaje pigułek antykoncepcji awaryjnej działają poprzez zmianę śluzu szyjkowego w taki sposób, że zapłodnione jajo nie może zagnieździć się w macicy. Główna różnica między tymi pigułkami a jednorazowymi pigułkami porannymi polega na tym, że te pierwsze są przyjmowane doustnie przez kilka dni, zamiast jednej dawki. Najczęstsze skutki uboczne to nudności, skurcze brzucha i nieregularne krwawienia. Pigułki poronne zawierające tylko progestyny mogą powodować spadek popędu płciowego i trudności z osiągnięciem orgazmu u niektórych osób.